2010 Young Artists Master Classes

 

All Master Classes are open to the public    
Tickets available at the door 15 minutes prior to each session
General Admission - $10.00 for each Master Class                                                   
                                       $5.00 for students with ID

 

 

 

Sunday, June 6        9:00 am - 12:00 noon        PepsiCo Recital Hall
         Kristhyan Benitez
Beethoven: Sonata No.3 in C major, Op.2 No.3
         Seung yeon Lee Liszt: Spanish Rhapsody
         Abdiel Vázquez Beethoven: Sonata No.31 in A-flat major, Op.110

 

 

Sunday, June 6        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
        Stephanie Chan Bach: Toccata in C minor, BWV 911         
        Chiao-Wen Cheng Beethoven: Sonata No.27 in E minor, Op.90
        Chelsea Wang Chopin: Ballade No.3 in A-flat major, Op.47

 

 

Monday, June 7        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Yoheved Kaplinsky
        Yoon-Wha Roh Chopin: Polonaise-Fantasie in A-flat major, Op.61
        Gregory Martin

Beethoven: Sonata No.8 in C minor, Op.13 "Pathétique"

        Éva Polgár Mendelssohn: Variations sérieuses in D minor, Op.54

 

 

Tuesday, June 8        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
        Jiaqi  Li Prokofiev: Sonata No.3 in A minor, Op.28
        Cheng Zhang Chopin: Sonata No.2 in B-flat minor, Op.35
        Ryo Kaneko

Scriabin: Sonata No.6, Op.62

 

 

Tuesday, June 8        7:00 - 10:00 pm        PepsiCo Recital Hall
        Allen Yueh Schubert: Impromptu in G-flat major, D.899 No.3
        Fantee Jones Chopin: Sonata No.3 in B minor, Op.58 
        Elena Smirnova

Schubert: Sonata in A major, D. 664

        Anna Bulkina Schubert: Sonata in C minor, D.958
        Joseph Shippee Ravel: Jeux d'eau
        Rebecca Kenney Chopin: Concerto No.2 in F minor, Op.21 (First Movement: Allegro)
        Seung yeon Lee

Haydn: Piano Trio No. 43 in C major, Hob.XV: 27

        Fantee Jones Schumann: Quintet in E-flat major, Op.44 (Movements 1 & 2)
        Yun Wei        Chopin: Concerto No.1 in E minor, Op.11 (Movement 1)
               Second Piano: Chuifun Poon
        Chiao-Wen Cheng Brahms: Piano Trio No.1 in B major, Op.8 (1st movement)
        Éva Polgár     

Mozart: Piano Quartet No.1 in G minor K. 478 ( (1st movement)

        Anna Bulkina     Brahms: Piano Quintet in F minor, Op.34 (1st movement)
        Jiří Levíček Bach: Goldberg Variations, BWV 988 (Aria + 15 variations)
        Cheng Zhang Beethoven: Sonata No.17 in D minor, Op.31 No.2 "The Tempest"
        Soyeon Park

Chopin: Barcarolle in F-sharp major, Op.60 

        Samantha London Brahms: Fantaisies, Op.116 
         Anna Bulkina Mozart: Sonata in D major, K. 311
        Stephanie Chan Schumann: Fantasie in C Major, Op.17
        Yoon-Wha Roh

Brahms: Piano Quartet No.2 in A major, Op. 26 (1st movement)

        Li Jiaqi       Mendelssohn: Piano Trio No.2 in C minor, Op.66 (1st movement)
        Cheng Zhang      Franck: Piano Quintet in F minor (1st movement)
        Allen Yueh

Schubert: Wanderer Fantasy in C major, D.760

        Zi Liang Debussy: L'isle joyeuse
        Seung yeon Lee   

Chopin: Ballade No.4 in F minor, Op.52

        Ryo Kaneko

Shostakovitch: Piano Quintet in G minor, Op.57 (1st movement)

        Zi Liang    Mozart: Piano Quartet No.2 in E-flat major, K. 493 (1st movement)
       Cheng Zhang

Beethoven: Concerto No.4 in G major, Op.58 (Allegro moderato)

             Second Piano: Chuifun Poon

        Yun Wei       Beethoven: Sonata No.30 in E major, Op.109
        Yoon-Wha Roh Haydn: Sonata in C minor, Hob.XVI:20
        Jiaqi Li Ravel: Le Tombeau de Couperin
        Xiaoyan (Erica) Guo   Chopin: Rondo in E-flat major, Op.16
     Éva Polgár              Debussy: L'isle joyeuse
        Elena Smirnova Chopin: Sonata No.2 in B-flat minor, Op.35
        Jiří Levíček   Mozart: Sonata in C major, K. 330
        Joseph Shippee

Schubert: Impromptu in A-flat major, D.899 (Op.90) No.4

        Chiao-Wen Cheng Chopin: Polonaise-Fantasie in A-flat major, Op.61
        Stephanie Chan Haydn: Sonata in E major, Hob. XVI:31
        Ryo Kaneko Debussy: L'isle joyeuse
        Samantha London Copland: Piano Variations (1930)
        Fantee Jones Schubert: Impromptu in B-flat major, D.935 No.3
        Chelsea Wang Mozart: Sonata in B-flat major, K. 570
        Gregory Martin Liszt: Nocturne No.3 in A-flat major "Liebestraum"

 

 

Monday, June 21        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Armen Babakhanian
        Allen Yueh Beethoven: Sonata No.23 in F minor, Op. 57 "Appassionata"
        Abdiel Vázquez Chopin: Sonata No.3 in B minor, Op.58
        Yun Wei Rachmaninoff: Sonata No.2 in B-flat minor, Op.36 (revised version)

 

 

Tuesday, June 22        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Harold Martina
        Soyeon Park Chopin: Sonata No.3 in B minor, Op.58
        Venessa Haynes Beethoven: Sonata No.2 in A major, Op.2 No.2

 

 

Wdnesday, June 23        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Armen Babakhanian
        Jiří Levíček

Bach: Goldberg Variations, BWV 988
                          (No.16 Ouverture to Aria da Capo)

        Seung yeon Lee

Beethoven: Sonata No.11 in B-flat major, Op.22

        Éva Polgár

Liszt: St François de Paule marchant sur les flots - Légende No.2

 

 

Thursday, June 24        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Alexander Kobrin
        Soyeon Park Beethoven: Sonata No.26 in E-flat major, Op.81a "Les Adieux"
        Cheng Zhang Schubert: Impromptu No.3 in B-flat makor, Op.142
                   Impromptu No.4 in F minor, Op.142
        Li Jiaqi Rachmaninoff: Variations on a Theme of Corelli, Op.42

 

 

Friday, June 25        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Tamás Ungár
        Zi Liang      Schumann: Carnaval, Op.9 (First Part)
        Tzu-Yin (Sharon) Chi      Beethoven: Sonata No.6 in F major, Op.10 No.2
        Yoon-Wha Roh             

Liszt: Après une Lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata)

 

 

Saturday, June 26         9:00 - 12:00 noon        PepsiCo Recital Hall
Alexander Kobrin
        Vanessa Haynes Chopin: Variations Brillantes Op. 12 in B flat Major  
        Abdiel Vázquez Rachmaninoff: Sonata No.2 in B-flat minor, Op.36 (revised version)
        Joseph Shippee

Chopin: Barcarolle in F-sharp major, Op.60

 

 

Saturday, June 26        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Armen Babakhanian
        Anna Bulkina Brahms: Intermezzi, Op.117
        Chiao-Wen Cheng Prokofiev: Selections from Romeo and Juliet Op.75
        Fantee Jones Chopin: Etudes, Op.25 Nos. 8 - 12 

 

 

Monday, June 28        9:00 - 12:00 noon        PepsiCo Recital Hall
José Feghali
        Yun Wei Ravel: Jeux d'eau
        Gregory Martin

Tchaikovsky: Dumka, Op.59

        Chelsea Wang Ginastera: Sonata No.1, Op.22

 

 

Monday, June 28        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Alexander Kobrin
        Elena Smirnova Schumann: Sonata No.2 in G minor, Op.22
        Yoon-Wha Roh Rachmaninoff: Concerto No.2 in C minor, Op.18
                 Second Piano: Chuifun Poon
        Anna Bulkina Schumann: concerto in A minor, Op.54
                 Second Piano: Chuifun Poon

 

 

Tuesday, June 29        2:00 - 5:00 pm        PepsiCo Recital Hall
Tamás Ungár
        Vanessa Haynes Brahms: Rhapsody in G minor, Op.79 No.2
        Ryo Kaneko Chopin: Ballade No.2 in F major, Op.38
        Samantha London          Liszt: Mephisto Waltz No.1