menu

Young Artists Master Classes

Thursday, May 18          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Vadym Kholodenko (Watch live!)
Yiou Li
 
Stravinsky: Three Movements of Petrouchka 
 
 
     1. Danse russe (Russian Dance) and 2. Chez Pétrouchka (Petrushka's Room)
John Schindler
 
Brahms: Sonata No. 3 in F minor, Op. 5 (I. Allegro maestoso)
Benjamin Hopkins
 
Beethoven: Sonata No. 23 in F minor, Op. 57 “Appassionata”
Heyue Zhang
 
Rachmaninoff: Sonata No. 2 in B-flat minor, Op. 36 (1931)
 
 
 
 
 
Friday, May 19          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Stanislav Ioudenitch (Watch live!)
Chen Xu
 
Rachmaninoff: Sonata No. 2 in B-flat minor, Op. 36 (1931)
Elisabeth Tsai
 
Chopin: Fantasy in F minor, Op. 49
Chen Liang
 
Schubert: Sonata in A major, D. 959 (I. Allegro)
Farshad Zadeh
 
Prokofiev: Sonata No. 4 in C minor, Op. 29
 
 
 
 
 
Saturday, May 20          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          Ed Landreth Auditorium (TCU)  
Master Class with Fabio Bidini (Watch live!)
David Hou
 
Beethoven: Sonata No. 30 in E major, Op. 109
 
 
    (III. Andante molto cantabile ed espressivo)
Xiting Zhang
 
Brahms: Seven Fantasies, Op. 116
John Zhao
 
Chopin: Andante spianato et grande polonaise brillante Op. 22 
Dawen Li
 
Liszt: Sonata in B minor, S. 178
 
 
 
 
 
Sunday, May 21          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Stanislav Ioudenitch (Watch live!)
Derek Wang
 
Stravinsky: Serenade in A
Anastasiya Magamedova
 
Beethoven: Sonata No. 26 in E-flat major, Op. 81a "Les Adieux"
Daniela Liebman
 
Prokofiev: Sonata No. 3 in A minor, Op. 28
Songbo Sun
 
Chopin: Ballade No. 1 in G minor, Op. 23
 
 
 
 
 
 
Tuesday, May 23          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Fabio Bidini (Watch live!)
Qi Xu
 
Bach: Toccata in C minor, BWV 911
Kimberly Han
 
Chopin: Ballade No. 4 in F minor, Op. 52
Szuyu Su
 
Beethoven: Sonata No. 28 in A major, Op. 101
Kamil Pacholec
 
Chopin: 12 Études, Op.25
 
 
 
 
 
 
Wednesday, May 31          1:00 p.m. - 4:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Erik T. Tawaststjerna (Watch live!)
Chelsea Guo
 
Beethoven: Sonata No. 23 in C major, Op. 53 "Waldstein" (I. Allegro con brio)
Gregory Martin
 
Schubert: Six moments musicaux, D. 780 (Op. 94)
Xiaoyi Xu
 
Ravel: Miroirs
Ying Li
 
Chopin: Sonata No. 3 in B minor, Op. 58
 
 
 
 
 
 
Thursday, June 1          10:00 a.m. - 1:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Concerto Master Class with Leonard Slatkin (Watch live!)
Yiou Li
 
Liszt: Piano Concerto in E-flat major, S. 124
Daniela Liebman
 
Mendelssohn: Concerto No. 1 in G major, Op. 25 
Szuyu Su
 
Chopin: Concerto No. 1 in E minor, Op. 11 ((Allegro maestoso)
     
 
 
 
Saturday, June 3          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU)           
Master Class with Harold Martina (Watch live!)
Elisabeth Tsai
 
Beethoven: Sonata No. 17 in D minor, Op. 31 No. 2
John Schindler
 
Ravel: "Scarbo" from Gaspard de la nuit
Farshad Zadeh
 
Brahms: Three Intermezzi, Op.117
Heyue Zhang
 
Chopin: Sonata No. 3 in B minor, Op. 58
 
 
 
 
 
 
Thursday, June  5          9:00 a.m. - 12:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU)   
Master Class with Anton Nel (Watch live!)
Chen Liang
 
Mendelssohn: Prelude and Fugue in E minor, Op. 35 No. 1
Benjamin Hopkins
 
Brahms: Sonata No. 3 in F minor, Op. 5 (I. Allegro) 
Yiou Li
 
Beethoven: Sonata No. 30 in E major, Op. 109
 
 
     (I. Vivace ma non troppo: Adagio espressivo, & II. Prestissimo)
Songbo Sun
 
Schumann: Symphonic Etudes, Op. 13
 
 
 
 
 
 
Wednesday, June 7           2:00 - 5:00 p.m.          Van Cliburn Recital Hall (308 E. 4th Street, Fort Worth)
Master Class with Arnaldo Cohen
Szuyu Su
 
Chopin: Concerto No.1 in E minor, Op.11
 
 
     (II. Romance: Larghetto & III. Rondo: Vivace)
Dawen Li
 
Ravel: "Noctuelles", "Oiseaux tristes", "Alborada del gracioso" from Miroirs
Xiaoyi Xu
 
Beethoven: Sonata No. 31 in A-flat major, Op. 110
Chen Xu
 
Chopin: Fantasy in F minor, Op. 49
 
 
 
     
Tuesday, June 6          10:00 a.m. - 1:30 p.m.          PepsiCo Recital Hall (TCU) 
Master Class with Tamás Ungár (Watch live!)
John Zhao
 
Beethoven: Sonata No. 3 in C major, Op. 2 No. 3 (I. Allegro con brio)
Gregory Martin
 
Schubert: Wanderer Fantasy in C major, D. 760 (Op. 15) 
Kimberly Han
 
Beethoven: Sonata No. 4 in E-flat major, Op. 7
Anastasia Magamedova
 
Chopin: Ballade No. 2 in F major, Op. 38
 
 
Thursday, June 8          2:00 - 5:00 p.m.          Van Cliburn Recital Hall (308 E. 4th Street, Fort Worth)
Master Class with Anne-Marie McDermott
Daniela Liebman
 
Chopin: Ballade No. 1 in G minor, Op. 23
Derek Wang
 
Mozart: Sonata in B-flat major, K. 333 
Chelsea Guo
 
Chopin: Préludes, Op. 28, Nos. 1 - 8
Xiting Yang
 
Beethoven: Eroica Variations, Op. 35
     
 
 
 
Friday, June 9         2:00 - 5:00 p.m.          Van CliburnRecital Hall (308 E. 4th Street, Fort Worth)  
Master Class with Christopher Elton
Qi Xu
 
Beethoven: Sonata No. 29 in B-flat major, Op. 106 "Hammerklavier"
David Hou
 
Chopin: Barcarolle in F-sharp major, Op. 60
Ying Li
 
Schumann: Fantasiestücke, Op. 12 
Kamil Pacholec
 
Brahms: Sonata No.1 in C major, Op. 1


Support Us

PianoTexas gratefully acknowledges those whose generosity make PianoTexas possible. Your gift will now will help shape the many programs made available to pianist from all over the world.
Support Us

Photo Gallery

Recent News

  • 2018 PianoTexas:"The Russian Pilgrimage" (June 8 - July 1)